сряда, 19 март 2008 г.

Възпалителни заболявания на вулвата.

Вулвата включва големите и малките срамни устни и клитора. Възпалението на вулвата /вулвит/ се причинява от вирус, бактерии и гъбички. Предразполагащи фактори за възникване на вулвит са наличие на захарен диабет, бременност, лечение с антибиотици, кортикостероиди, имуносупресорни лекарства.
Кожата и лигавицата в областта на вулвата са силно зачервени. Малките срамни устни и клитора са покрити с гъст белезникав налеп.
Лечението се провежда от лекар-специалист. То е общо и локално. Кожата и лигавицата, които са засегнати, се намазват с противогъбичен унгвент и се назначава орално противогъбичният препарат нистатин. Едновременно се лекува и половият партнъор.
Тежко възпаление на космените фоликули в областта на големите срамни устни се причинява от златистия стафилокок. Възпалението прониква в дълбочина и обхваща прилежащата мастна жлеза, като се образува и абсцес. Среща се по-често у диабетно болни и у жени, прекарали тежки, изтощителни заболявания. Лечението се провежда с намазвания с ихтиол, а след образуване на абсцес се прибягва до хирургично лечение - инцизия и хирургична обработка.
Човешкият херпес-вирус-тип II причинява херпесни обриви в областта на гениталите. Разпространяването става по полов път. В засегнатия участък кожата и лигавицата се зачервяват и се покриват с малки мехурчета, които бързо се разпукват и на тяхно място се образуват малки ерозии /язвички/. При по-тежки случаи се образуват и по-големи язвички, съседните лимфни възли се подуват и стават болезнени.
При нормално развитие измененията преминават за около 14 дни. Гениталният херпес се съпровожда с парене, което се засилва при уриниране и болка при полово сношение. Лечението се осъществява с противовирусни препарати, като особено успешна е употребата на медикамента Цовиракс. При често повтаряща се инфекция се прилага противохерпесна ваксина.
Друг човешки вирус е причинител на кондиломите. Те се предават по полов път, като предразполагащи фактори са намалена имунна активност, приемане на препарати, които подтискат имунитета, бременност. Най-често в областта на срамните устни се появяват брадавицовидни разраствания.
Оставени без лечение, те се увеличават и разпространяват в съседните здрави участъци на кожата и лигавицата. В някои случаи те достигат значителни размери във вид на гроздове, върху които се наслагва вторична бактериална инфекция. Те подлежат на лечение от лекар-специалист.
В дълбочина в задната част на големите страмни устни са разположени две жлези, наречени Бартолинови жлези. При полова възбуда те отделят секрет, който овлажнява входа на влагалището. Изходните им канали лесно се възпаляват от различни микробни причинители. При инфектиране жлезата постепенно се подува, зачервява се и става силно болезнена. Телесната температура се покачва. При прогресия на възпалението /бартолинит/ се образува абсцес.
Лечението на абсцеса се състои в инцизия, дренаж и отстраняване на гнойната колекция.